To był wyjątkowy wieczór nad Wisłą. Piątek 19.10. przyniósł pierwsze na Pomorzu Giving Circle, a efektem było dofinansowanie czterech niezwykłych projektów. Wszystko z piętnastoleciem Fundacji Pokolenia i lokalną filantropią w tle.

Zaproszeni goście zebrali się w Gościńcu nad Wisłą, by wziąć udział w prezentacji czterech ciekawych projektów i licytacji społecznej. Nieformalne grupy opowiadały o planowanych działaniach, następnie była chwila na pytania od publiczności. Gdy widzowie zaspokoili wiedzę – wyprosiliśmy grantobiorców z sali! Ten zabieg zbudował napięcie przed wystąpieniami ambasadorów, którzy namawiali do przekazywania funduszy na dany projekt. To co działo się później przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania.

„Giving Cirlce można przetłumaczyć jako Krąg Darczyńców” – tłumaczy Emilia Garska z Fundacji Pokolenia. – „Mamy przed sobą niezwykłe projekty i możemy je wesprzeć określoną kwotą. To czwarta tego typu inicjatywa w Polsce i pierwsza na Pomorzu. Przecieramy szlaki.” – dodaje z uśmiechem.

Projekty były cztery, każdy z nich inny i każdy z nich unikatowy. Grupa Nudoodporne chce zaprezentować nam „Tczewian”, czyli zwrócić uwagę na cudzoziemców mieszkających w Tczewie i tym samym poznać inne kultury. Nieformalna Grupa Aktywnych z Jelenia postawiła na nowe technologie. Nauka informatyki przez programowanie robotów jest atrakcyjna dla młodych ludzi i odpowiedzią na pożądane kwalifikacje.

„Licytacja to właściwie zrzutka społeczna, taki crowdfunding na żywo” – mówi Kaja Petryka z Akademii Rozwoju Filantropii. – „Dynamiczny charakter tej kulminacyjnej fazy wydarzenia sprzyja rzucaniu i podejmowaniu wyzwań. Pan X mówi, że da 30 złotych, jeśli Pan Y da tyle samo. I tak to działa, pojawiają się także przysiady i pompki. Nie jest to typowa „nudna” licytacja, dużo się dzieje, stawiamy na żywioł i społeczną energię.”

Kolejnym projekt zostanie zrealizowany przez Klub Przyjaciół Pszczół przy SP nr 7 w Tczewie. Projekt poszerzy wiedzę na temat pszczół wśród społeczności osiedla Staszica, a oprócz tego powstaną pszczele domki dla dzikich zapylaczy. Z kolei Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola w Subkowach stworzy Tajemniczy ogród – przestrzeń dla dzieci mieszkających na wsi, które dzięki niej będą mogły rozwijać swoje zdolności, wiedzy, umiejętności.

Pierwsze Giving Circle na Pomorzu to duży sukces. Wszystkie projekty przekroczyły minimalny próg 2 tysięcy złotych, a jeden z nich nawet dwukrotnie. Co to oznacza? Już niebawem w naszej najbliższej przestrzeni będą realizowane ciekawe inicjatywy, a kolejne Giving Circle… na pewno się odbędzie!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszej licytacji charytatywnej Giving Circle! Wasze zaangażowanie i hojność to dla nas najwspanialszy prezent na 15-lecie!

Szczególne podziękowania ślemy do Hotelu nad Wisłą za udostępnienie miejsca, Zespołu „Remont Pomp” za oprawę muzyczną imprezy, Firmie Za-Za za pomoc techniczną, Grupom – za zaprezentowanie projektów oraz wszystkim gościom i filantropom!

Zespół Fundacji Pokolenia