Głowy pełne dobrych praktyk i pomysłów – relacja z wizyty studyjnej w ramach projektu „Tczewscy Kurierzy Rowerowi”.  Wiedeń, Bratysława, Kraków, Wrocław – to miejsca, które odwiedziła grupa inicjatywna realizująca projekt!

Pierwszy przystanek to Europejskiej Konferencji Logistyki Rowerowej organizowana przez Europejską Federację Logistyki Rowerowej. Podczas dwóch dni konferencji odbyło się wiele prezentacji, warsztatów oraz dyskusji na tematy szeroko związane z transportem rowerowym. Zagadnienia podczas konferencji podzielone były na trzy obszary tematyczne: stosowanie rowerów towarowych w biznesie, w politykach miejskich oraz na użytek prywatny. Dzięki konferencji mieliśmy też okazję poznać Wiedeń od strony użytkowniczek i użytkowników rowerów. Zachwyciły nas rozwiązania upowszechniające ruch rowerowy w mieście.

Po konferencji odwiedziliśmy firmę kurierską Švihaj Šuhaj w Bratysławie. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak działa logistyka rowerowa w praktyce  oraz spróbować swoich sił na bratysławskich drogach, towarzysząc jednemu z kurierów w dostarczaniu przesyłek. Udało nam się także zajrzeć do  „Kuchni Rowerowej” – miejsca prowadzonego przez lokalnych aktywistów, a służącego mieszkańcom jako przestrzeń wspólna do naprawy rowerów, dzielenia się doświadczeniem i wiedzą na tematy rowerowe.

Kolejnym przystankiem był Kraków oraz inspirujące spotkanie z firmą kurierską Smokowóz. Smokowóz dostarczył nam wiele inspiracji związanych z dostawami dla klientów indywidualnych, dowiedzieliśmy się także, jakie wymogi formalno-prawne trzeba spełnić, by profesjonalnie i zgodnie z obowiązującymi regulacjami dostarczać przesyłki, próbki medyczne czy catering.

W Krakowie odbyliśmy także pasjonującą i owocną rozmowę z ekipą z www.towarowe.pl na temat różnorodnych rozwiązań stosowanych w rowerach towarowych w Polsce i Europie, w biznesie i politykach miejskich, prywatnie i służbowo.

Ostatnim miejscem, które udało nam się odwiedzić był Wrocław i firma Wrocławscy Kurierzy Rowerowi. Załoga WKR podzieliła się z nami swoją 10-letnią historią na rynku dostaw 'same day’ (dostawa tego samego dnia, od drzwi do drzwi).

Wizyta studyjna dała nam okazję do poznania różnych rozwiązań, zarówno tych europejskich,  jak i z Polski. Dzięki zdobytej wiedzy i gotowości do dzielenia się doświadczeniami naszych koleżanek i kolegów z branży logistyki rowerowej, z entuzjazmem i pewnością sukcesu, dopinamy na ostatni guzik etap przygotowawczy i startujemy w kwietniu!

 

Wizyta studyjna została przeprowadzona w ramach projektu „Tczewscy Kurierzy Rowerowi”, realizowany z funduszu grantowego Fundacji Inicjowania Rozwoju.

 

stopka