1 marca w Domu Kultury w Subkowach spotkaliśmy się z grantobiorcami Działaj Lokalnie X 2017, przedstawicielami samorządów i lokalnych partnerstw by pochwalić się zrealizowanymi projektami.

Zeszłoroczna odsłona programu grantowego wzbogaciła lokalne społeczności o nowe zasoby i doświadczenia nabyte podczas realizacji 12 projektów. Realizatorzy „Działaj Lokalnie X 2017” mieli okazję opowiedzieć o swoich inicjatywach, zaprezentować efekty pracy oraz wymienić się refleksjami dotyczącymi szeroko pojmowanego dobra wspólnego. Na specjalne zaproszenie organizatora, wydarzenie wsparli swoją obecnością Anna i Artur Milarscy – założyciele Fundacji Strefa Mocy ze Sztutowa. Małżeństwo, ku inspiracji, opowiedziało jak wyglądała ich droga od starania się o drobne dotacje, przez założenie własnej organizacji, zostanie operatorem programu grantowego, po ekonomizację działań.

Korzystając z okoliczności wręczono nagrody w konkursie „Opowiedz…”. Główną nagrodę, gratyfikację pieniężną w wysokości 500zł oraz szansę na dalszą rywalizację na szczeblu ogólnopolskim, otrzymał Tczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku za pracę pt. „Student Trzeciego Wieku Performerem”. Wydarzenie wzbogacił krótki spektakl „Game over” utrzymany w konwencji Czarnego Teatru, przygotowany przez miejscową młodzież.

Po części oficjalnej goście mieli okazję pochwalić się w kuluarach swoimi pomysłami i inicjatywami. Wśród projektów dofinansowanych w 2017 r. można wymienić „Papierową manufakturę”, czyli warsztaty rękodzielnicze, „Petanque – gra dla każdego” – organizacja młodzieży i rodziców wokół dyscypliny szerzej znanej jako bule, czy „Akademia rozwoju” – kreatywne zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży pod szyldem tczewskiego klubu Sambor.

Szczególnie interesujące działania, w przestrzeni wiejskiej, przeprowadzili mieszkańcy Gniszewa oraz Subków, którzy wspólnymi siłami odnowili tereny zielone parku oraz obszar wokół placu zabaw a także zakupili niezbędne elementy takiej jak: ławki, karuzela, ogrodzenie. Dzięki temu, miejsca służące integracji lokalnej społeczności zyskały nowe życie.

Edycja 2017 odznaczyła się również dużym udziałem zaangażowanej młodzieży, która zrealizowała projekty o walorach edukacyjnych, artystycznych, opierające się na pasjach młodych (warsztaty kuglarskie, warsztaty z DJem, fireshow, teatr cienia).

 

Działaj Lokalnie to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności,
realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacją Pokolenia.

 

Spotkanie prowadzili: Gosia Pelplińska – nowa koordynatorka Działaj Lokalnie w Fundacji Pokolenia, Emilia Garska i Łukasz Rościszewski.

Partnerzy Programu, organizacje i grupy nieformalne oraz wolontariusze wspierający zmieny społeczne w ramach Działaj Lokalnie spotkali się razem w gościnnych prograch Domu Kultury w Subkowach:

Grupa tczewskich seniorów przy okazji wydarzenia zaprezentowała umiejętności performance (zdobyte w ramach swojego projektu DL):

 

Więcej oczywiście w galerii zdjęć na naszej stronie na Facebooku!