Aktywność obywatelska

To był niezapomniany wieczór. Magia starych murów, grono filantropów, trzy wspaniałe inicjatywy – kto nie był świadkiem Trzeciego Giving Circle na Pomorzu, powinien żałować!

16 września na Zamku w Gniewie odbyło się wyjątkowe wydarzenie – zbiórka pieniężna z wykorzystaniem mechanizmu Giving Circle. Idea GC jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, gdzie cykliczne spotkania darczyńców z różnych środowisk (biznes, kultura, instytucje rządowe i ngo) służą zbieraniu środków na realizację projektów społecznych a także promują nowoczesną filantropię oraz wolontariat. Już od 2017 roku, kiedy zorganizowaliśmy pierwszy taki event, staramy się rozpowszechniać tę idę w lokalnym środowisku.

 

Zaproszeni przez Fundację Pokolenia goście mieli okazję wesprzeć trzy projekty. Świadkami prezentacji byli aktywiści i aktywistki z organizacji pozarządowych, przedstawiciele i przedstawicielki samorządów i instytucji z regionu, a także przedsiębiorcy. Imprezę otworzył Kasztelan zamku w pełnym średniowiecznym stroju. Charakter bankietowy wydarzenia utrzymano dzięki wspaniałemu wystrojowi, o który zadbał Hotel Zamek Gniew. Atmosfera podczas wieczoru była magiczna. Na dziedzińcu gniewskiej twierdzy swoje pomysły zaprezentowały 3 grupy z powiatu tczewskiego.

KoKo Teatr z Gniewu zaczął od mocnego akcentu – spacerem na szczudłach w rytm muzyki, co w wykonaniu dzieci i młodzieży zdawało się prostą sztuką. Grupa przedstawiła pomysł na niecodzienne lekcje historii połączone z teatrem. Do realizacji celu zabrakło im strojów, które uatrakcyjnią ich przedstawienia, stąd właśnie potrzeba pozyskania środków.

 

Kolejno na scenę wyszli YOUng Heroes z Tczewa, którzy chcieli zgromadzić fundusze na przeprowadzenie zielonej kampanii na rzecz środowiska. Grupa uczniów i uczennic planuje postawić pierwszą w Tczewie Jadłodzielnię (otwartą lodówkę z możliwością oddania nadwyżki jedzenia oraz poczęstowania się zawartością).  Ponadto chcą stworzyć sieć tczewskich restauratorów, która będzie kreować dobre praktyki „zero waste”.

 

Na koniec wystąpił Zespół Uśmiech, którego członkowie na co dzień mieszkają w Domu Pomocy Społecznej w Rudnie. Muzycy pragną  wyruszyć w tournée po powiecie i przybliżać wizerunek osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie oraz obalać stereotypy. W mediach społ. przeprowadzą kampanię naświetlającą wyzwania, z którymi zmagają się osoby cierpiące na choroby psychiczne oraz ich rodziny. Niestety, do tej pory nie posiadali odpowiedniego sprzętu by rozpocząć trasę koncertową z prawdziwego zdarzenia, dlatego poprosili o pomoc zgromadzonych darczyńców.

 


Po trzech prezentacjach przyszedł czas na „licytację” (a raczej zrzutkę) i sprawdzenie czy grupom udało się przekonać gości do swoich pomysłów. Na ten czas prezentujące się grupy opuściły salę by wprowadzić trochę pozytywnego napięcia, ale także nie kreować niepożądanej rywalizacji. Zaproszeni, według własnych możliwości i uznania, przekazywali kwoty na konkretne projekty. Padały różne deklaracje pieniężne od 5 do nawet 500 złotych! Prócz finansowego wsparcia i wyzwań  pojawiły się również inne, których szczegóły znają tylko obecni podczas wydarzenia 🙂 Zanotowano obietnice występów, udzielenia wsparcia merytorycznego czy udostępnienia pomieszczeń na potrzeby działań projektowych.

Dodatkową atrakcją wieczoru był pokaz iluzjonisty – Jonasza Pakizera, który oczarował publiczność autorskimi trikami. Ostateczny wynik zbiórki prezentuje poniższy wykres:

Dziękujemy przybyłym gościom oraz prezentującym się grupom i życzymy powodzenia w realizacji, o której będziemy oczywiście jeszcze informować!

 

Pełna fotogaleria z wydarzenia na naszym profilu FB: https://www.facebook.com/pg/fundacja.pokolenia/photos/?tab=album&album_id=1377185835753348

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Pokolenia oraz ze środków Federick Mulder Foundation przekazanych przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Patnerzy przedsięwzięcia: Hotel Zamek Gniew oraz Samorząd Miasta i Gminy Gniew.